| Pro pacienty
Vše o plicních nemocech
Fakta, novinky v léčbě i tipy na zlepšení kvality života s plicním onemocněním zpracovali specialisté z medicínských oborů.
Startuje čtvrtý národní screening – plic
27. 7. 2021
Rakovina plic je nemoc, která zabije drtivou většinu těch, u nichž se objeví. Ničivost choroby spočívá v jejím „tichém“ postupu…
Pacientům po koronaviru pomůže trénink plic
4. 3. 2021
Únava, vyčerpání, dušnost a celkově snížená výkonnost jsou nejčastější pozůstatky po prodělané infekci covid-19…
Videa s odborníky
jasně, výstižně a srozumitelně
Spirometrie
11. 3. 2024
FeNO
11. 3. 2024
Vyšetření množství vydechovaného oxidu dusnatého je součástí funkčního plicního vyšetření. Jeho největší význam se projevuje zejména u pacientů s astma bronchiale, kde často dochází ke zvýšeným hodnotám FeNO. Toto vyšetření nám poskytuje cenné informace o zánětlivém procesu v dýchacích cestách u pacientů trpících astmatem.
Bodypletysmografie
11. 3. 2024
Vyšetření pomocí bodypletysmografie patří mezi další funkční vyšetření plic. Umožňuje nám nejen měřit vitální, ale také celkovou kapacitu plic. Tato celková kapacita je důležitým parametrem pro hodnocení fungování plic. Bodypletysmografie se využívá pro diagnostiku různých plicních onemocnění a nachází uplatnění zejména při identifikaci intersticiálních plicních procesů. Toto vyšetření je cenným nástrojem pro posouzení celkového stavu plic.
RTG vyšetření plic
7. 8. 2024
Ve spolupráci s prof. MUDr. Milanem Sovou, Ph.D., přednostou Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy FN Brno, jsme připravili nové informační video o rentgenovém vyšetření plic.
Edukační materiály ke stažení
Přehledné a srozumitelné informace o nemocech od předních českých expertů z oboru
Informace pro pacienty s deficitem alfa1-antitrypsin
Ve srovnání s chronickou obstrukční plicní nemocí, která se projevuje podobným způsobem, je deficit AAT poměrně vzácné, ale často nediagnostikované dědičné onemocnění. Podrobnosti o něm najdete v brožuře.
Spánková apnoe
Zdravý spánek je základním fyziologickým pochodem, který je nezbytný pro správnou funkci organismu. Jednou z častých poruch, která jej narušuje je spánková apnoe. Jak jej rozeznat a léčit popisujeme v brožuře.
Nekuřáctví – základní podmínka zdravých plic
Když nebudeme počítat zubní kaz, je závislost na tabáku prakticky nejčastější diagnózou v ČR. V brožuře najdete mimo jiné test, podle kterého poznáte, zda jste na cigaretách závislí, ale také tipy, jak zajistit, aby nekouřily vaše děti.
Význam plicní rehabilitace u chronicky respiračních nemocí
Pravidelný trénink plic a lehké cvičení pomůže lépe zvládat chronická respirační onemocnění. Techniku, která vám pomůže lépe vykašlávat, a další užitečné informace popisujeme v brožuře.
Co je to pneumonie a jak ji překonat
Pneumonie neboli zápal plic dnes umíme úspěšně léčit. Je však potřeba začít včas. V materiálu vysvětlujeme, jak k nemoci dochází, podle čeho ji poznáte, jak se léčí i to, jak se jí vyvarovat.
Zástavy dechu ve spánku a možnosti léčby
Spánkových poruch existuje velké množství a v brožuře najdete jejich komplexní shrnutí. Nejčastější z nich je obstrukční spánková apnoe. Hrozí především obézním lidem.
Plicní fibróza
Jako rozepínání suchého zipu nebo našlapování ve zmrzlém sněhu zní dech člověka, jenž trpí plicní fibrózou. Jde o vážné onemocnění, které vyžaduje včasnou léčbu.
Co víme o nemocech pohrudnice
Lidově řečeno voda na plicích, odborně pleurální výpotek je jedním z typických postižení pohrudnice. Zpravidla jde o sekundární problém, za který může jiné onemocnění.
Co je sarkoidóza a jak s ní žít
Tajemná diagnóza, kterou zpopularizoval oblíbený seriál Dr. House, je charakteristická širokým spektrem projevů, z jichž dominují právě plicní obtíže.
Nádory plic a průdušek
Rakovina plic se v žebříčku výskytu nádorových onemocnění v ČR drží ve smutné první pětce. Postupuje plíživě, bez výraznějších příznaků a proto ji většina lidí odhalí pozdě. Změnit to má čtvrtý národní screening.
Pneumokoniózy – onemocnění z minerálních prachů
Dlouhodobé vystavování se některým minerálním prachům může mít za následek například rozedmu plic. Nebezpečný je především prach z křemene, černouhelný prach nebo v minulosti hojně používaný azbest.
Léčba kyslíkem v domácím prostředí
Léčba kyslíkem se používá v případech, kdy je potřeba zvýšit parciální tlak kyslíku ve vdechovaném vzduchu. Dlouhodobou domácí léčbu kyslíkem může doporučit plicní lékař na základě standardního kyslíkového testu.
Rehabilitace plic po covidu
Experti z Olomouce sestavili pro lidi po infekci covid-19 sadu univerzálních cviků zaměřených na posilování svalů všech končetin, středu těla, ale také na brániční dýchání, díky kterému dochází k lepšímu okysličení organismu, ke zvýšení rozvíjení hrudníku a posílení dýchacích svalů.