| Pro pacienty
Vše o plicních nemocech
Fakta, novinky v léčbě i tipy na zlepšení kvality života s plicním onemocněním zpracovali specialisté z medicínských oborů.
Startuje čtvrtý národní screening – plic
27. 7. 2021
Rakovina plic je nemoc, která zabije drtivou většinu těch, u nichž se objeví. Ničivost choroby spočívá v jejím „tichém“ postupu…
Pacientům po koronaviru pomůže trénink plic
4. 3. 2021
Únava, vyčerpání, dušnost a celkově snížená výkonnost jsou nejčastější pozůstatky po prodělané infekci covid-19…
Videa s odborníky
jasně, výstižně a srozumitelně
CHOPN – málo známé, ale závažné plicní onemocnění
19. 10. 2022
ASTMA – astmatik patří ke specialistovi
19. 10. 2022
Podle statistik trpí astmatem přibližně 2–3 % české populace, mezi dětmi se však udává výskyt vyšší (až 10 %). Nejlepší péči dostanou tito pacienti u specialistů. Více na https://plicepodkontrolou.cz.
Postcovidový syndrom – mýty a fakta
13. 10. 2021
Co jsou a nejsou postcovidové příznaky? Může mít covid dopad i na duši? Jak správně „rozcvičit plíce“ po prodělaném onemocnění covid-19? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá webinář, který vznikl ve spolupráci s FN Brno.
Webinář ke světovému dni spánku
13. 10. 2021
Tématem webináře byla spánková hygiena, poruchy dýchání ve spánku, nespavost a vyšetření ve spánkové laboratoři.
Edukační materiály ke stažení
Přehledné a srozumitelné informace o nemocech od předních českých expertů z oboru
Nekuřáctví – základní podmínka zdravých plic
Když nebudeme počítat zubní kaz, je závislost na tabáku prakticky nejčastější diagnózou v ČR. V brožuře najdete mimo jiné test, podle kterého poznáte, zda jste na cigaretách závislí, ale také tipy, jak zajistit, aby nekouřily vaše děti.
Význam plicní rehabilitace u chronicky respiračních nemocí
Pravidelný trénink plic a lehké cvičení pomůže lépe zvládat chronická respirační onemocnění. Techniku, která vám pomůže lépe vykašlávat, a další užitečné informace popisujeme v brožuře.
Co je to pneumonie a jak ji překonat
Pneumonie neboli zápal plic dnes umíme úspěšně léčit. Je však potřeba začít včas. V materiálu vysvětlujeme, jak k nemoci dochází, podle čeho ji poznáte, jak se léčí i to, jak se jí vyvarovat.
Zástavy dechu ve spánku a možnosti léčby
Spánkových poruch existuje velké množství a v brožuře najdete jejich komplexní shrnutí. Nejčastější z nich je obstrukční spánková apnoe. Hrozí především obézním lidem.
Plicní fibróza
Jako rozepínání suchého zipu nebo našlapování ve zmrzlém sněhu zní dech člověka, jenž trpí plicní fibrózou. Jde o vážné onemocnění, které vyžaduje včasnou léčbu.
Co víme o nemocech pohrudnice
Lidově řečeno voda na plicích, odborně pleurální výpotek je jedním z typických postižení pohrudnice. Zpravidla jde o sekundární problém, za který může jiné onemocnění.
Co je sarkoidóza a jak s ní žít
Tajemná diagnóza, kterou zpopularizoval oblíbený seriál Dr. House, je charakteristická širokým spektrem projevů, z jichž dominují právě plicní obtíže.
Nádory plic a průdušek
Rakovina plic se v žebříčku výskytu nádorových onemocnění v ČR drží ve smutné první pětce. Postupuje plíživě, bez výraznějších příznaků a proto ji většina lidí odhalí pozdě. Změnit to má čtvrtý národní screening.
Pneumokoniózy – onemocnění z minerálních prachů
Dlouhodobé vystavování se některým minerálním prachům může mít za následek například rozedmu plic. Nebezpečný je především prach z křemene, černouhelný prach nebo v minulosti hojně používaný azbest.
Léčba kyslíkem v domácím prostředí
Léčba kyslíkem se používá v případech, kdy je potřeba zvýšit parciální tlak kyslíku ve vdechovaném vzduchu. Dlouhodobou domácí léčbu kyslíkem může doporučit plicní lékař na základě standardního kyslíkového testu.
Rehabilitace plic po covidu
Experti z Olomouce sestavili pro lidi po infekci covid-19 sadu univerzálních cviků zaměřených na posilování svalů všech končetin, středu těla, ale také na brániční dýchání, díky kterému dochází k lepšímu okysličení organismu, ke zvýšení rozvíjení hrudníku a posílení dýchacích svalů.