| Pro pacienty

Vše o plicních nemocech

Fakta, novinky v léčbě i tipy na zlepšení kvality života s plicním onemocněním zpracovali specialisté z medicínských oborů.

Startuje čtvrtý národní screening – plic

doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D.

27. 7. 2021

Rakovina plic je nemoc, která zabije drtivou většinu těch, u nichž se objeví. Ničivost choroby spočívá v jejím „tichém“ postupu…

Pacientům po koronaviru pomůže trénink plic

4. 3. 2021

Únava, vyčerpání, dušnost a celkově snížená výkonnost jsou nejčastější pozůstatky po prodělané infekci covid-19…

Videa s odborníky

jasně, výstižně a srozumitelně

CHOPN – málo známé, ale závažné plicní onemocnění

19. 10. 2022

Podle odborníků má každý třetí „zdravý“ člověk nad 40 let, který trpí dušností při chůzi do schodů a předtím alespoň deset let kouřil, dosud nerozpoznanou a neléčenou CHOPN. Nemoc propuká často desítky let před tím, než ji člověk plně pocítí, do té doby je prakticky neviditelná. Více na https://plicepodkontrolou.cz.

 

ASTMA – astmatik patří ke specialistovi

19. 10. 2022

Podle statistik trpí astmatem přibližně 2–3 % české populace, mezi dětmi se však udává výskyt vyšší (až 10 %). Nejlepší péči dostanou tito pacienti u specialistů. Více na https://plicepodkontrolou.cz.

Postcovidový syndrom – mýty a fakta

13. 10. 2021

Co jsou a nejsou postcovidové příznaky? Může mít covid dopad i na duši? Jak správně „rozcvičit plíce“ po prodělaném onemocnění covid-19? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá webinář, který vznikl ve spolupráci s FN Brno.

Webinář ke světovému dni spánku

13. 10. 2021

Tématem webináře byla spánková hygiena, poruchy dýchání ve spánku, nespavost a vyšetření ve spánkové laboratoři.

Edukační materiály ke stažení

Přehledné a srozumitelné informace o nemocech od předních českých expertů z oboru

Význam plicní rehabilitace u chronických respiračních onemocnění

Spánková apnoe

Zdravý spánek je základním fyziologickým pochodem, který je nezbytný pro správnou funkci organismu. Jednou z častých poruch, která jej narušuje je spánková apnoe. Jak jej rozeznat a léčit popisujeme v brožuře.

Nekuřáctví – základní podmínka zdravých plic

Když nebudeme počítat zubní kaz, je závislost na tabáku prakticky nejčastější diagnózou v ČR. V brožuře najdete mimo jiné test, podle kterého poznáte, zda jste na cigaretách závislí, ale také tipy, jak zajistit, aby nekouřily vaše děti.

Nekuřáctví - základní podmínka zdravých plic
Význam plicní rehabilitace u chronických respiračních onemocnění

Význam plicní rehabilitace u chronicky respiračních nemocí

Pravidelný trénink plic a lehké cvičení pomůže lépe zvládat chronická respirační onemocnění. Techniku, která vám pomůže lépe vykašlávat, a další užitečné informace popisujeme v brožuře.

Co je to pneumonie a jak ji překonat

Pneumonie neboli zápal plic dnes umíme úspěšně léčit. Je však potřeba začít včas. V materiálu vysvětlujeme, jak k nemoci dochází, podle čeho ji poznáte, jak se léčí i to, jak se jí vyvarovat.

Co je pneumonie a jak ji překonat
Zástavy dechu ve spánku

Zástavy dechu ve spánku a možnosti léčby

Spánkových poruch existuje velké množství a v brožuře najdete jejich komplexní shrnutí. Nejčastější z nich je obstrukční spánková apnoe. Hrozí především obézním lidem.

Plicní fibróza

Jako rozepínání suchého zipu nebo našlapování ve zmrzlém sněhu zní dech člověka, jenž trpí plicní fibrózou. Jde o vážné onemocnění, které vyžaduje včasnou léčbu.

Plicní fibróza
Co víme o onemocněních pohrudnice

Co víme o nemocech pohrudnice

Lidově řečeno voda na plicích, odborně pleurální výpotek je jedním z typických postižení pohrudnice. Zpravidla jde o sekundární problém, za který může jiné onemocnění.

Co je sarkoidóza a jak s ní žít

Tajemná diagnóza, kterou zpopularizoval oblíbený seriál Dr. House, je charakteristická širokým spektrem projevů, z jichž dominují právě plicní obtíže.

Co je sarkoidóza a jak s ní žít
Nádory plic a průdušek

Nádory plic a průdušek

Rakovina plic se v žebříčku výskytu nádorových onemocnění v ČR drží ve smutné první pětce. Postupuje plíživě, bez výraznějších příznaků a proto ji většina lidí odhalí pozdě. Změnit to má čtvrtý národní screening.

Pneumokoniózy – onemocnění z minerálních prachů

Dlouhodobé vystavování se některým minerálním prachům může mít za následek například rozedmu plic. Nebezpečný je především prach z křemene, černouhelný prach nebo v minulosti hojně používaný azbest.

Pneumokoniózy – onemocnění z minerálních prachů
Léčba kyslíkem v domácím prostředí

Léčba kyslíkem v domácím prostředí

Léčba kyslíkem se používá v případech, kdy je potřeba zvýšit parciální tlak kyslíku ve vdechovaném vzduchu. Dlouhodobou domácí léčbu kyslíkem může doporučit plicní lékař na základě standardního kyslíkového testu.

Rehabilitace plic po covidu

Experti z Olomouce sestavili pro lidi po infekci covid-19 sadu univerzálních cviků zaměřených na posilování svalů všech končetin, středu těla, ale také na brániční dýchání, díky kterému dochází k lepšímu okysličení organismu, ke zvýšení rozvíjení hrudníku a posílení dýchacích svalů.

Možnosti rehabilitace u pacientů po prodělaném onemocnění Covid-19