ČARO
Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním
Bojujeme za svět, kde se dobře dýchá. Pracujeme na zvyšování společenského povědomí o chronických neinfekčních nemocech dýchacího systému.
GARD
Globální aliance proti chronickým respiračním onemocněním
Spolupracujeme se světovou aliancí GARD, vzájemně se dělíme o zkušenosti ve snaze o včasné odhalování plicních onemocnění a jejich efektivní léčbu.
Screening rakoviny plic je pro nás pouze dílčím cílem. Míříme dál.
Ochrana nekuřáků, práce s mladou generací, rychlejší zavádění nových technologií do praxe, důsledná prevence chronických respiračních onemocnění – toto jsou ty aktivity, které by dokázaly zvrátit nepříznivé statistiky nemocí, jako je CHOPN či fibróza plic.
Ani přes velké pokroky v diagnostice a léčbě se u řady plicních nemocí dlouhodobě nedaří snížit počet úmrtí. Proto je potřeba zabývat se především příčinou rozvoje těchto nemocí. Tou je nejčastěji aktivní a pasivní kouření nebo dlouhodobý pobyt v prašném prostředí. Další prioritou je odhalit onemocnění včas. Jedině tak je možné zvýšit šance na úspěšnou léčbu a kvalitní život pacienta. K tomu jsou nutné preventivní programy a také edukace veřejnosti. Zabýváme se obojím.
Naše činnost v 8 bodech
Propagace nekuřáctví
Kontrola kompetencí specializovaných pracovišť
Zavádění screeningových programů
Zajištění diagnostiky respiračních onemocnění
Podpora vzdělávání a výzkumu
Spolupráce s orgány WHO a EU, které řeší stejná témata
Zajištění dostupnosti epidemiologických dat
Edukace pacientů a laické veřejnosti
Nejdůležitější informace o nemocech jsme shrnuli do 10 publikací, které jsou k dispozici zdarma
Výbor společnosti
prof. MUDr. Milan Sova, Ph.D.
předseda
doc. MUDr. Vít Petrů, CSc.
místopředseda
doc. MUDr. Martina Doubková, Ph.D.
členka výboru
doc. MUDr. Norbert Pauk, Ph.D.
člen výboru
doc. MUDr. Martina Nakládalová, CSc.
členka výboru
doc. MUDr. Ondřej Rybníček, Ph.D.
člen výboru
prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc.
členka výboru
MUDr. Lucie Lischková
pokladník
Naše práce přináší konkrétní výsledky
Opíráme se o názory odborníků
Kouření může za 90 % všech případů rakoviny plic, 75 % chronických plicních zánětů, 25 % kardiovaskulárních nemocí a 25 % různých nádorů. Zároveň má podíl na vzniku astmatu, ovlivňuje jeho vývoj a vyvolává astmatické záchvaty. Má na svědomí zhoršování plicních funkcí u CHOPN.
Průběžná edukace a medializace faktů připomínajících škodlivost kouření ze strany odborníků přispěla velkou měrou ke schválení protikuřáckého zákona, který platí od r. 2017.
Využíváme sílu médií
Edukaci o dopadech tabákových výrobků na lidské zdraví považujeme i nadále za jednu z našich priorit. Pravidelně proto ve spolupráci s dalšími odbornými společnostmi pořádáme tiskové konference, kde shrnujeme vliv kouření na různá plicní onemocnění, nejdůležitější fakta, statistiky a novinky v léčbě, diagnóze nebo prevenci. Každý rok tak připomínáme Světový den rakoviny plic a Světový den chronické plicní obstrukční nemoci.
Předcházíme fake news
Podrobné informace o různých plicních onemocněních jsme shrnuli v 10 tematických publikacích. Pacienti nebo jejich nejbližší si tak mohou zjistit více o konkrétní diagnóze od ověřeného zdroje. Tématům, která zajímají velké množství lidí, jako jsou například spánkové poruchy nebo postcovidové příznaky, se věnujeme v on-line webinářích. Kromě přednášek odborníků je v nich i prostor pro odpovídání na konkrétní dotazy diváků.
Pracujeme na pozitivní motivaci
Dlouhodobě usilujeme o lepší prevenci rakoviny plic. Dobrou zprávou je, že od ledna 2022 se mezi národní screeningové programy zařadil screening rakoviny plic. Jeho úkolem je odhalit rakovinu v počátečním stadiu u vysoce rizikové skupiny pacientů. Těmi jsou lidé starší 55 let, kteří dlouhodobě kouří nebo kouřili. Nyní děláme vše pro to, abychom je motivovali k návštěvě plicního lékaře, a zabránili tak případnému rozvoji zhoubného onemocnění.